^ Do góry
facebook

Czynne

Usługowy Zakład Optyczny

Okulary Progresywne

Gdy pracujesz przy komputerze codziennie przez kilka godzin, pracodawca ma obowiązek dopłacić do twoich okularów.Warto z tego korzystać. Jak to zrobić, krok po kroku ...
 

Kiedy przysługuje dofinansowanie?

Dofinansowanie przysługuje zarówno wtedy, gdy jesteś pracownikiem w małej firmie, jak i w dużym, międzynarodowym koncernie. Nie ma również znaczenia, czy pracujesz na całym etacie, czy tylko na pół. Szansę na dopłatę mają nawet praktykanci i stażyści zatrudnieni na czas określony. Jednak wszystko zależy od tego, ile godzin dziennie spędzasz przy komputerze: co najmniej cztery godziny - otrzymasz dofinansowanie, krócej - okulary musisz kupić za własne pieniądze.  Jeżeli czujesz, że pogorszył Ci się wzrok, idź do specjalisty jak najszybciej. Dofinansowanie do okularów możesz otrzymać nawet gdy nie masz wady wzroku a jedynie odczuwasz problemy związane z pracą przy komputerze. W takiej sytuacji okulista może wystawić ci receptę na tzw. "zerówki" z antyrefleksem.

Co musisz mieć aby je otrzymać?

Masz już receptę od okulisty? Zanim ruszysz wybierać okulary, dowiedz się, na kogo powinna być wystawiona faktura za okulary: czy na twoje imię i nazwisko czy na zakład pracy (nie zapomnij zapisać numer NIP firmy).

Twoja firma zwróci ci za okulary?

Dowiedz się, ile pieniędzy zwróci Ci firma. Niestety, musisz się liczyć z tym, że nie otrzymasz pełnej kwoty wydanej na okulary, gdyż prawo określa jedynie, że pracodawca ma uczestniczyć w koszcie a nie całkowicie go pokryć. Najczęściej firmy zwracają od 100 do 400 zł. Jeśli jednak zdecydujesz się na okulary za 200 zł - możesz liczyć, że pracodawca zwróci ci dokładnie tyle, ile wydałeś u optyka (ale już nie 300 zł! - mimo że taka jest przykładowo maksymalna dopłata).

O czym należy pamiętać?

Odbierasz już okulary, pamiętaj o fakturze, bo to właśnie ona jest podstawą do zwrotu pieniędzy od pracodawcy!